Światowy Dzień Informatyka

Dzień Informatyka

8 czerwca swoje święto obchodzą informatycy. Kim współcześnie jest informatyk? To osoba, która jest specjalistą w dziedzinie nauk komputerowych
i posiada wiedzę oraz umiejętności niezbędne w obsłudze komputerów oraz innych urządzeń multimedialnych. Pojęcie informatyk jest zbyt ogólne
i dziś do nazwy dodawane jest konkretne określenie specjalizacji. Obecnie liczba profesji informatycznych wynosi ponad 20, a do najpopularniejszych należą: programista i tester oprogramowania komputerowego, administrator, czy specjalista ds. sieci komputerowych, baz danych, bezpieczeństwa informacji itd.

W Polsce pierwszy komputer pojawił się w 1958 roku i nosił nazwę XYZ. Początkowo komputery stanowiły elektroniczne maszyny cyfrowe –  nazywane maszynami matematycznymi. Dziś komputery osiągają zawrotną moc obliczeniową i pomagają nam w wielu dziedzinach życia. Bez nich trudno już wyobrazić sobie nasze życie, gdyż większość rzeczy możemy załatwić za pomocą komputerów: przelewy pieniężne poprzez elektroniczne konto bankowe, pisanie maili, dokumentów, czy przesiadywanie godzinami „serfując”
w internecie stało się normą. Wydaje nam się, że jest to nieodłączny element naszego życia, choć jeszcze nie tak dawno było to całkiem niemożliwe.

Ciekawostki ze świata informatyki:

Czy wiesz, że...

Internet sięgnął także poza Ziemię? 10 kwietnia 2000 roku przeprowadzono pierwszą transmisję danych pomiędzy Ziemią, a jej sztucznym satelitą.

Czy wiesz, że…

W 1969 roku powstał INTERNET- połączono ze sobą komputery w światową sieć komputerową. Internet w Polsce jest dostępny od 1991 roku.

Czy wiesz, że…

Oprócz tradycyjnych książek coraz częściej czyta się e-booki, czyli książki elektroniczne. Coraz większą popularność zdobywają urządzenia zwane czytnikami e-booków.

Czy wiesz, że…

Wielkość czcionki podaje się w punktach. 1 pkt to około 1/72 cala = 0,35 mm. Pismo 10 pkt to około 3,5 mm.

Czy wiesz, że…

Mysz komputerowa została wynaleziona w USA w 1968 r. przez Douglasa Engelbarta. Była to kanciasta drewniana skrzynia z kablem, dlatego nazwano ją żartobliwie „myszą”.

 

Wszystkim Informatykom składamy najserdeczniejsze życzenia.

Niech komputery zawsze Cię otaczają,
i wielką radość Tobie sprawiają.
Prócz komputerów niech Cię otacza rodzina kochająca,
i bądź zdrowy, i szczęśliwy bez końca.