Wydarzenie

System HADES - Standaryzacja danych i systemów SCADA

JSW IT Systems Sp. z o.o. jest twórcą innowacyjnego systemu HADES służącego do monitorowania oraz zarządzania maszynami pod ziemią i na powierzchni. Uruchomiono projekt: „Standaryzacja danych i systemów SCADA”. dzięki któremu w lepszym stopniu można zarządzać efektywnością pracy maszyn oraz mieć kontrolę nad całym procesem produkcyjnym.

Od 2017 roku JSW ITS Systems rozbudowuje swoje kompetencje i uruchamia kolejne usługi w obszarze szeroko pojętej automatyki przemysłowej. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacja stosowanych w JSW S.A. rozwiązań do monitorowania i sterowania urządzeń została podjęta decyzja o uruchomieniu projektu „Standaryzacja danych i systemów SCADA”. W ramach projektu został zbudowany autorski system SCADA bazujący na platformie Asix.EVO polskiej firmy ASCOM. System ma budowę modułową i pozwala sukcesywnie podłączać kolejne urządzenia lub całe instalacje, wizualizować ich pracę oraz sterować urządzeniami i procesami.

Jako pierwszy opracowano moduł HADES/PM-2. Moduł ten pozwala na monitorowanie i sterowanie urządzeniami pod ziemią wyposażonymi w zabezpieczenia PM-2. Przeprowadzono testy ruchowe i oddano moduł do eksploatacji produkcyjnej w KWK Pniówek i KWK Jastrzębie-Bzie.

Zmigrowano na zasoby sprzętowe JSW IT Systems aplikację Bilans Metanu przejętą przez JSW S.A. wraz z Zakładem Odmetanowania Kopalń. Ponieważ dotychczasowa aplikacja
z przyczyn technicznych nie mogła być rozwijana, opracowano i oddano do produkcyjnej eksploatacji nowy moduł HADES/BILANS METANU. Rozpoczęto prace dotyczące rozbudowy modułu BILANS METANU o monitorowanie dołowej części przesyłowej wydobywanego gazu.

W środowisku HADES przygotowano moduł do wizualizacji pracy wag
i analizatorów zabudowanych w Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla (ZPMW). W pierwszej kolejności podłączono do niego źródła danych z ZPMW KWK Budryk. Rozpoczęto prace nad podłączeniem pozostałych danych ZPMW. W ramach tego modułu uruchomiono również wizualizację testowego analizatora dołowego SYSKON 400 zainstalowanego w podziemnym wyrobisku KWK Budryk.