Ikona BIP Ikona rodo Ikona Portal Pracownika Ikona poczty EU Ikona Grupa JSW Twitter Linkedin Ikona szukania PLEN

Wkład w rozwój nauki

|   Ogolne

Informatyka w górnictwie stanowiła jeden z głównych tematów podczas XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej, konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez Akademię Górniczo – Hutniczą i Państwową Akademię Nauk. Czterodniowy cykl wykładów i prezentacji dorobku naukowego miał miejsce pod koniec lutego w Krakowie. Pracownicy Advicom Spółka z o.o. zaprezentowali część ważniejszych koncepcji wykorzystania informatyki w przemyśle górniczym.

„Polskie górnictwo na progu XXI wieku wyrusza w świat” – to hasło przewodnie lutowej konferencji. I nie trudno się z nim nie zgodzić. Zaplecze technologiczne dla przemysłu wydobywczego ciągle się rozwija, oferując coraz to nowsze rozwiązania. Dziś wykorzystywane w przemyśle wydobywczym urządzenia zdecydowanie różnią się od tych, które były w użytkowaniu jeszcze 10 lat temu. Technologia eksploatacji podziemnej, jak i sprzęt wykorzystywany do tego poddawany jest ciągłemu procesowi doskonalenia. Nie inaczej jest z informatyką wykorzystywaną w górnictwie. Przykładem mogą być mapy…

Ustawa Prawo geologiczno-górnicze nakłada na przedsiębiorcę obowiązek posiadania dokumentacji mierniczo-geologicznej, którą sporządza się z chwilą rozpoczęcia budowy zakładu górniczego, a następnie aktualizuje i uzupełnia w trakcie rozpoznawania złoża, wydobywania kopalin. We współczesnej kopalni dokumentacja mierniczo-geologiczna opracowywana przez służby miernicze i geologiczne, jest podstawą do realizacji przedsięwzięć  wielu działów technicznych. Gromadzone informacje na temat budowy geologicznej złoża, sposobów eksploatacji, zabezpieczania wyrobisk, hydrogeologii, jak również dane dotyczące obiektów górniczych, budowli na powierzchni terenu, ukształtowania terenu, są  nanoszone na mapy i udostępniane innym służbom, najczęściej w postaci wydruków. Informacje te są istotnym elementem w planowaniu i realizacji produkcji w zakładach górniczych. 

Podczas sesji plenarnej pt. „Informatyka w górnictwie”, której patronem była firma Advicom Spółka z o.o. zaprezentowany został praktyczny sposób wykorzystania systemu rejestracji czasu pracy (tzw. RCP). Systemy kontroli dostępu oraz rejestracji czasu pracy dzięki posiadanym możliwościom stanowią ważny element infrastruktury każdego przedsiębiorstwa. Infrastruktura systemów RCP jest ponadto bardzo szybko rozwijającą się dziedzinę w branży zabezpieczeń elektronicznych.

Warto nadmienić, że Szkoła Eksploatacji Podziemnej  to największa w Polsce górnicza konferencja, skierowana zarówno do osób związanych bezpośrednio z przemysłem wydobywczym w Polsce (kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, rud miedzi, surowców skalnych), jak i wspomagających ten przemysł (górnicze przedsiębiorstwa usługowe i handlowe, instytuty naukowo- badawcze, wyższe uczelnie, centralne organy państwa). Głównym zadaniem Szkoły jest  propagowanie nowych rozwiązań w zakresie technologii i ekonomiki eksploatacji złóż i kopalin, użytecznych zarówno na etapie opracowań naukowych jak i praktycznych zastosowań. Szkoła Eksploatacji Podziemnej od wielu lat jest forum wymiany myśli i poglądów oraz prezentacji rozwiązań technicznych między instytucjami działającymi w branży górniczej.

Inne aktualności

Więcej aktualności