Nowoczesne narzędzie komunikacji

Niedawno przed wejściem do KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie „Ruch Borynia” został umieszczony nowoczesny monitor zewnętrzny. Kolejny ma stanąć pod koniec marca przy Bramie Osobowej „Ruchu Zofiówka”. To innowacyjne rozwiązanie udostępniane przez JSW IT SYSTEMS ma służyć jako narzędzie komunikacji pomiędzy Dyrekcją Zakładu a pracownikami kopalń.

Monitor zewnętrzny firmy Samsung to sprzęt charakteryzujący się dużą wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe oraz bardzo dobrym, wyraźnym przekazem informacji wyświetlanych na ekranie o wielkości 85’. Jego główne walory techniczne to:

  • Kompleksowe rozwiązanie z wbudowaną skrzynką  zasilającą i bardzo wąską głębokością,
  • Optymalny poziom wytrzymałości odpowiadający IK10 i większa trwałość dzięki IP56 Ingress Protection,
  • Bezfiltrowy system samoczynnego chłodzenia umożliwiający łatwą konserwację,
  • Doskonała widoczność pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych dzięki 2,5-nitrowemu szkłu o wysokiej jasności i antyrefleksji.

Na monitorze wyświetlane są ważne dla pracowników informacje między innymi: o dobowym/miesięcznym/rocznym wydobyciu oraz o pracach przygotowawczych Ruchu „Borynia”. Dodatkowo wyświetlany jest zegar, data, informacje meteorologiczne, imieniny, uroczystości i święta państwowe.

W chwili obecnej monitor działa w fazie testowej. W najbliższym czasie „szata graficzna” oraz treści wyświetlane na monitorze będą uzupełniane o statystyki wypadkowe, komunikaty Działów BHP, Kadr, Zintegrowanego Systemu Zarządzania czy Spraw Obronnych i Ochrony.

Zapytaliśmy Pana Michała Koniecznego, Koordynatora ds. Informatyki, skąd wyniknęła potrzeba posiadania przez zakłady górnicze takich monitorów - "Kilkanaście lat temu na Ruchu „Borynia” (wtedy KWK „Borynia”) została zakupiona tablica LED (7 kolorowa), która była w pewnym sensie przełomem w przekazywaniu informacji załodze zmierzającej do pracy – wyświetlane były m.in. informacje takie jak: data, godzina, czy temperatura. Tym środkiem komunikacji, Dyrekcja Zakładu przede wszystkim informowała o dobowym wydobyciu oraz postępie prac przygotowawczych. Pod koniec 2018 r. tablica LED uległa trwałemu uszkodzeniu i wobec braku wsparcia technicznego trzeba było znaleźć nowe rozwiązanie/urządzenie do komunikacji z załogą. Dzięki zgodzie Dyrekcji Zakładu oraz współpracy z JSW IT SYSTEMS udało się znaleźć na rynku informatycznym innowacyjne monitory firmy Samsung. Tym sposobem przy Bramie Osobowej znalazło się urządzenie o wiele mniejsze ale bardziej komunikatywne".

Monitory spełniają swoją funkcję jako nowoczesne narzędzie komunikacji, dlatego w planach jest kilka kolejnych miejsc, w których się pojawią. Mamy nadzieję, że dzięki nim współpraca i przepływ informacji pomiędzy pracownikami a dyrekcją będzie przebiegała jak najlepiej.